Corian Tezgah Bakımı Nasıl Yapılır

Corian tezgah bakımı, günlük ve haftalık olmak üzere iki defa yapılır.

Günlük bakım, yemek yaparken tezgah üstünde kalan yemek kalıntıları alınır. Daha sonra nemli bir bez ile tezgah temizlenir. Haftalık bakım, yemek yapımından artan fazlalıklar kaldırılır. Sert yüzeyler için partiküllü sıvı sabun Cif vb. yüzeye dökülür. Sonra Scotch Bright veya benzeri sert temizleme süngeri ile yüzey dairesel hareketlerle temizlenir. Daha sonra tezgah bol suyla durulanır, yumuşak bir bezle kurulanır.

Corian akrilik tezgah bakımı bu şekilde yapılmış olur. Tezgahınızı ilk günkü hali gibi kullanmak için bu bakımı ihmal etmeyiniz.

Corian Tezgah Temizliği Nasıl Yapılır?

Corian akrilik tezgah yüzeyinin gözeneksiz bir yapısı vardır. Bu nedenle sıvılar tezgah yüzeyine işleyemez. Fakat sıvıları tezgaha döküldüğü anda temizlemek en iyisidir.

Yine de sıvı dökülmeleri veya yemek artıklarının bırakabileceği izler oluşursa Corian tezgah temizliği şu şekilde yapılır:

Corian, akrilik tezgah temizliği ve bakımı için sıvı krem deterjan kullanılır, nemli mikro fiber bir bez ile dairesel hareketlerle lekelerin çıkarılması önerilir. Daha sonra bol su ile durulanır ve yumuşak bir bez ile kurulanır.

Corian Mutfak Tezgahı Temizliği Nasıl Yapılır?

Corian mutfak tezgâhı temizliği de için genellikle standart bir mutfak spreyi ve mikro fiber bez ile yapılır.

Bu iki malzemenin akrilik mutfak tezgahı temizliği için pek çok lekeyi çıkarması beklenir.

İnatçı Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Corian akrilik tezgah leke tutmaz. Ancak asitli yiyecek ve içeceklerden dolayı geçici inatçı lekeler oluşabilir.

Mutfak tezgahı inatçı lekeleri:

 • Çay
 • Kahve
 • Limon suyu
 • Sirke
 • Ketçap
 • Alkollü içecekler

bu ve benzeri inatçı lekeler nasıl çıkarılır?

Mutfak tezgâhlarında sıkça oluşan inatçı lekeler ile baş etmek için: Özellikli lekeler konusunda Corian tezgah bakım ve kullanım klavuzu rehberlik bilgilerindeki tabloya bakınız…

Genellikle koyu renkli tezgâhlarda kendini gösteren sert su izleri, sorun olabilir ve zamanla kalıntılar bırakabilir. Bu gibi durumlarda sert su kalıntılarını temizlemek için o bölgeye temizleme jeli uygulayın. Üç dört dakika bekleyin ve bol su ile durulayın. Hafif aşındırıcı temizleme ürünleri de kullanılabilir.

Corian Eviye Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Corian eviye temizliği ve bakımı haftada bir ya da iki defa olacak şekilde yapılır.

Yiyeceklerin hazırlanması esnasında artan kalıntılar zamanla eviyenin yüzeyinde izler bırakabilir. Bu izleri deterjan ya da sert krem yüzey temizleyici kullanarak kolayca temizleyebilirsiniz.

Ancak akrilik eviye temizliği için su ve çamaşır suyu karışımı da kullanabilirsiniz. Bu karışım 3/4 oranında su ve 1/4 oranında çamaşır suyu kullanılarak yapılır.

Akşamdan bu karışımını evyenize püskürtün ve sabaha kadar bekletin. Bekleme süresi 16 saatten fazla olmamalıdır. Sabah olduğunda durulayın, nemli bir bez ile silin. Eviyenizin tertemiz olduğunu göreceksiniz.

Corian Lavabo Temizliği Nasıl Yapılır?

Corian lavabo temizliği de aynı eviye temizliğindeki gibi işlemler uygulanır. 3/4 oranında su ile 1/4 oranında çamaşır suyu karışımından oluşan sıvı kullanılır.

Akşamdan akrilik lavabo temizliği için lavabo üzerine bu karışım püskürtülür. Sabaha kadar beklenir ve bol su ile durulanır. Daha sonra yumuşak bir bezle silinir. Lavabonun ilk günkü gibi olduğunu fark edeceksiniz.

Kullanım Sırasında Şunlara Dikkat Edin!

Corian akrilik tezgah kullanımı sırasında şunlara dikkat edin!

 • Sıcak mutfak gereçlerini uzak tutun! Sıcak tencere ve kızgın tavaları soğuması için tezgâhın üzerine bırakmayın. Bir süre ocağın üzerinde soğuması için bekletin veya bu iş için üretilen bir altlık kullanın. Sıcak mutfak gereçlerini, doğrudan tezgâh ve evyenin üzerine ısıya maruz kalacağı şekilde kullanmayınız.
 • Ocak üzerinde sıcak tencere ya da tavaları ocaktan taşacak şekilde bırakmayın! Ocak kenarından taşan tencere tava gibi mutfak gereçlerinin kenarından yükselen ısının zarar verebileceğini göz ardı etmeyin. Bu ısının zarar verebileceği yerler tezgâh kenarları, tezgah arkası duvar paneli, fayans ve seramikler veya süpürgelik kısımlarıdır.
 • Tezgâh üzerinde asla kesme doğrama işlemi yapmayın! Tezgâhınız ne olursa olsun üzerinde kesme doğrama işlemi yapmayınız. Bu iş için üretilen kesme doğrama tahtası kullanınız. Koyu, ağır pigmentli renkler çizikleri, tozu ve normal aşınmayı daha açık ve dokulu renklere göre daha fazla gösterir.
 • Anında kaynar musluk sularına dikkat edin! Musluktan direk akan kaynar su eviye ve lavabo yüzeylerine zarar verir. Bunun için bir kap kullanınız. Veya soğuk suyu açın daha sonra üzerine kaynar ya da sıcak suyu yavaş yavaş dökün. Böylece kaynar ve sıcak su ılıklaşacak eviye ya da lavabonuza zarar gelmeyecektir. Bu tür bir kullanıcı hasarı oluştuğunda DuPont’un on yıllık garanti kapsamı dışındadır.
 • Kimyasal madde dökülmelerine dikkat edin! Kimyasal madde dökülmelerinde tezgâhınızı hemen temizleyin! Tezgâhınıza herhangi bir zarar gelmemesi için, dökülmüş olan kimyasal içerikli maddeleri hemen temizleyin. Bol deterjanlı su ile yıkayın ve durulayın.

Tezgâha zarar verebilecek kimyasal içerikli bazı maddeler:

 • Fırça temizleyiciler
 • Boya çıkarıcılar
 • Metal temizleyiciler
 • Metilen klorür içeren temizleyiciler
 • Fırın temizleyicileri
 • Asit temizleyiciler
 • Aseton bazlı oje çıkarıcılar, vb..

Oje dökülmelerinde asetonla çıkarılabilir. Ancak hemen bol sabunlu su ile temizlenmeli ve yıkanmalıdır.

Farkında olmadan ya da algılanamayan kimyasal maddeler, uzun süre tezgâh üzerinde kaldığı zaman akrilik tezgah yüzeyine zarar verebilir.

Corian Tezgah Tamiri Nasıl Yapılır?

Corian tezgah tamiri mümkün ve yenilenebilir bir malzemedir. Bu nedenle umutsuzluğa kapılmayın! 

İletişim bilgilerimizden Corian tezgah tamiri için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Corian tezgah tamiri, genellikle tezgah sökülmeden yerinde yapılır. Üç veya dört saat gibi bir zaman dilimi içinde tamir ve yüzey temizliği yapılmaktadır. Fakat tamir edilecek yere göre Corian tezgah tamiri süresi değişebilmektedir.

Bazı durumlarda akrilik tezgah tamiri yapılırken aynı zamanda beyaz eşya, elektrik veya su tesisat bağlantıları için teknik servis ile birlikte çalışma olabilmektedir. Bu sebeple akrilik tezgah tamiri için en az yarım gün en fazla bir gün zaman ayırmalısınız. Bazen silikon işlemleri olabilmektedir. Böyle bir durumda silikon geç kuruduğu için bir sonraki güne işlemlerin sarkma durumu olabilmektedir bilginize.

Corian Tezgah Çizikleri Nasıl Giderilir?

Corian tezgah çizikleri sorun etmeyin. Tüm tezgâh malzemeleri gibi Corian tezgah da günlük kullanım sonucu çizikler, sıyrıklar ve aşınmalar oluşabilmektedir.

 Kılcal çizikler için sert yüzey temizleme deterjanları ve ovma süngerleri ile çoğu kez akrilik tezgah çizikleri giderilmektedir.

Corian Tezgah Çatlak Tamiri Nasıl Yapılır?

Corian tezgah çatlak tamiri için çatlak olan yere bir makine ile yaklaşık olarak 2-3mm civarında bir kanal açılır. Öncesinde tezgah malzemesi rengine göre parçalar hazırlanır.

Çatlak tamiri için hazırlanan bu parçalar tezgah üzerinde açılan bu kanala özel yapıştırma tutkalı ile yapıştırılır.

Daha sonra özel tezgah yapıştırıcısının kuruması beklenir. Kuruma süresi ortam sıcaklığına göre değişkenlik gösterir. Kuruma işlemi bittikten sonra çatlak tamiri olan yer bu iş için özel olarak üretilen zımpara makinesi ile zımpara yapılır.

Çatlak tamiri yapılan yer eski kullanılan yere göre rengi değişecektir. Bu renk değişikliğini önlemek için tüm tezgah yüzeyinin tamamı için tezgah temizliği yapılmalıdır. Bu şekilde zımpara, parlatma ve akrilik tezgah cilası ile komple tezgah yüzeyi temizlendiğinde tezgah ilk günkü halini alacaktır.

Tezgah yüzeyi istenilen derecede parlatma ve akrilik tezgah cilası işlemi yapılabilir. Böylece çatlak tamiri yapılmış olup ve tezgah hemen kullanılabilmektedir.

Akrilik tezgah çatlak tamiri süresi çatlak boyutuna, çatlak yerine ve çatlak sayısına göre yaklaşık olarak yarım gün sürebilmektedir. Bir avantaj olarak akrilik tezgah çatlak tamiri çoğunlukla yerinde yapılmaktadır. Bu nedenle hem ekonomik açıdan hem de zamandan tasarruf yapılmış olur.

Corian tezgah avantajı olarak günlük kullanım sonucu oluşabilecek çizikyanıkçatlakkırık ve kimyasal hasarlar onarılabilir. Hatta zımparacila ve parlatma ile ilgili sorunlar da giderilebilir.

DuPont Corian tezgah bakımı ve temizliği ile ilgili talimatlardaki bilgileri uyguladınız hala sorun devam mı ediyor? Üzülmeyin, bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilir, akrilik tezgah tamiri konusunda servis desteği ve bilgi alabilirsiniz.